Arrestohet djali i ‘mbretit’ të drogës

Forcat e sigurisë meksikane arrestuan djalin të Joaquin ‘El Chapo’ Guzman, Ovidio Guzman Lopez, i cili shkaktoi një betejë të egër të enjten në qytetin që është shtëpia e kartelit famëkeq të mbretit të drogës Sinaloa në qytetin e Culiacan.

Ministri i Sigurisë së Meksikës, Alfonso Durazo tha se 30 anëtarë të policisë së militarizuar të Gardës Kombëtare po patrullonin një zonë në qytet, 370 milje në veriperëndim të qytetit të Meksikës, kur pati të shtëna me armë zjarri nga një shtëpi.

Autoritetet qëlluan prapa dhe përfundimisht ishin në gjendje të hynin në shtëpinë ku gjetën katër anëtarë të kartelit brenda, duke përfshirë Ovidio Guzman, i cili akuzohet për trafik droge në ShBA.

Autoritetet e armatosura rrethuan shpejt shtëpinë në shenjë hakmarrjeje dhe u zhvillua një përleshje me armë zjarri, ndërsa civilët besnikë ndaj kreut të drogës hapën zjarr ndaj forcave të sigurisë.

Patrullimi u pushtua shpejt nga personat e armatosur dhe vendimi u mor që të tërhiqeshin për të mbrojtur jetën e Gardës Kombëtare dhe për të rikthyer qetësinë në qytet.

Shpërndaje

Leave a Comment

Your email address will not be published.