Çifti i shurdhër dëgjojnë pas 12 viteve për herë të parë zërin e njëri-tjetrit
Çifti i shurdhër dëgjojnë pas 12 viteve për herë të parë zërin e njëri-tjetrit Ky është momenti prekës kur një burrë dhe grua që kanë lindur të shurdhër,arrijnë për herë të parë të dëgjojnë zërin e njëri-tjetrit. Neil dhe Helen Robinson kanë mbi 12 vite të martuar, por deri më sot kanë komunikuar me njëri-tjetrin me gjuhën e shenjave.
Lind foshnja me dy dhëmbë (FOTO)
Lind foshnja me dy dhëmbë (FOTO) Përjetoi ndjenjën e të qenit nënë për herë të parë por të njëjtën kohë dhe u shokua.
Ju thërrasin me emër të gabuar? Mos u shqetësoni kjo do thotë se ai/ajo ju do juve
Ju thërrasin me emër të gabuar? Mos u shqetësoni kjo do thotë se ai/ajo ju do juve Studime të reja tregojnë jo vetëm pse ne e thërrasim njëri-tjetrin me emra të gabuar, por gjithashtu zbulon se cfarë do të thotë nëse një i afërm i juaji ua ngatërron emrin. Sipas një studimi kjo do të thotë se ata ju duan ju. Realisht t’ia ngatërrosh emrin një perosni që e njihni shumë mirë nuk ka sens, por sips studimit të publikuar në gazetën Memory and Cognition ka zbuluar këto gjëra, transmeton Indeksonline. Ky studim amerikan ka pyetur 1700 njerëz nëse atyre i është ngatërruar ndonjëherë emri apo ata ia kanë gabuar dikujt. Pastaj ata janë pyetur se cfarë emra u janë thënë atyre dhe cfarë afermiteti kishin ata me “personat” që u ngatërrohej emri. Studimi ka gjetur se ngatërrimi i emrit bëhet në cdo moshë. Studimet kanë zbuluar se nënat janë më së shumti të prirura që t’i ngatërroj
Shuma e çmendur, ja për sa u shit telefoni i Hitlerit (FOTO LAJM)
Shuma e çmendur, ja për sa u shit telefoni i Hitlerit (FOTO LAJM) Telefoni i Hitlerit, i liderit që sot urrehet nga e gjithë bota për kampet naziste dhe masakrave të tjera kundër njerëzimit, është shitur për 243,000 dollarë, megjithatë emri i blerësit nuk është bërë i ditur.
Letra më e bukur e dashurisë në histori
Letra më e bukur e dashurisë në histori Në javën e Shën Valentinit, mediat angleze kanë ribotuar atë që është vlerësuar si letra e dashurisë më e bukur e të gjitha kohërave.
Studimi: Facebook i dëmshëm, ja çfarë pasojash ka në shëndet
Studimi: Facebook i dëmshëm, ja çfarë pasojash ka në shëndet Një studim ka zbuluar se rrjeti social ‘Facebook’ është duke i bërë njerëzit të palumtur dhe ata që vuajnë nga “xhelozia përmes Facebook-ut” janë më të prirë të vuajnë nga depresioni.
Të postosh foto me shi në këtë shtet është e ndaluar rreptësisht
Të postosh foto me shi në këtë shtet është e ndaluar rreptësisht Në Emiratet e Bashkuara Arabe është e paligjshme të postosh foto “online” të stuhive apo përmbytjeve pasi postimi i këtyre fenomeneve dënohet me ligj.
Në Pakistan dënoheni nëse festoni Shën Valentinin
Në Pakistan dënoheni nëse festoni Shën Valentinin Pakistani është shteti që i ndalon festimin e Shën Valentinit. Një gjykatë në Islamabad ka ndalur që të festohet kjo festë në të gjitha vendet publike.
“Ura e spiunëve”, 55 vjet më parë historia e vërtetë
“Ura e spiunëve”, 55 vjet më parë historia e vërtetë E gjitha kishte filluar rreth dy vjet më parë. Në maj të vitit 1960, pak para një samiti të planifikuar e të shumëpritur në Paris, mes superfuqive botërore, në kontekstin e Luftës së Ftohtë, u rrëzua në qiejt rusë një aeroplan spiun U-2, “Lady Dragon”.
Gjenden 300 balena të ngordhura në bregdetin e Zelandës së Re
Gjenden 300 balena të ngordhura në bregdetin e Zelandës së Re Afro 300 balena janë gjetur të ngordhura në brigjet e Zelandës së Re, pasi për arsye ende të pakuptueshme kishin dalë në breg të detit.
KINE / Ja si duket në foto familja me 500 anëtarë (FOTO LAJM)
KINE / Ja si duket në foto familja me 500 anëtarë (FOTO LAJM) Një familje kineze me më shumë se 500 antarë, ka realizuar foton e tyre familjare në kuadër të vitit të ri kinez.
Kopshti i Mrekullive në Dubai (FOTO)
Kopshti i Mrekullive në Dubai (FOTO) Art mund të bëhet me çfarë do lloj materiali, varësisht nga ideja dhe aftësia e artistit për të arritur ta shfaqë në formën më të mirë atë që do.
Deklarata e fuqishme e shkencëtarit: Zoti ekziston, kam prova të pakundërshtueshme!
Deklarata e fuqishme e shkencëtarit: Zoti ekziston, kam prova të pakundërshtueshme! Michi Kaku, një nga shkencëtarët më të njohur dhe më të respektuar në botë, një fizikant që merret me teorinë e stringlave ka tronditur së fundmi komunitetin e tij të shkencëtarëve.