Pas zgjedhjeve në Francë, i shtohet vlera Euros
Pas zgjedhjeve në Francë, i shtohet vlera Euros Monedha e Euros ka pësuar ndryshime pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë.
Mijëra familje kosovare jetojnë me 1.82 euro në ditë
Mijëra familje kosovare jetojnë me 1.82 euro në ditë Numri i familjeve me gjendje të rëndë ekonomike që marrin asistencë sociale, në dy vjetët e fundit, nuk ka ndryshuar dhe ai, sipas të dhënave të zyrtare të Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, arrin në mbi 26 mijë, me rreth 108 mijë anëtarë.
Delawie: Zhvillimi i sektorit të energjisë elektrike i sjell miliarda Kosovës
Delawie: Zhvillimi i sektorit të energjisë elektrike i sjell miliarda Kosovës Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, tha të martën në Prishtinë se gjendja me energjinë elektrike në Kosovë mbetet ende e brishtë për shkak të dy termocentraleve të vjetruara.
ATK-ja planifikon rimbursimin e kuponëve në formë lotarie
ATK-ja planifikon rimbursimin e kuponëve në formë lotarie Mbledhja e kuponëve fiskalë nga qytetarët doli të jetë një mënyrë e suksesshme për rritjen e të hyrave në buxhet nga tatimet. Por, institucionet përgjegjëse duket të mos jenë të kënaqura me procesin. Administrata Tatimore e Kosovës po planifikon të ndryshojë të gjithë sistemin e dorëzimit të kuponëve fiskalë, raporton KTV.
'Borea' do t'ia sjellë Pejës 240 mijë turistë në vit, parasheh Muhaxheri
'Borea' do t'ia sjellë Pejës 240 mijë turistë në vit, parasheh Muhaxheri Tri javë pas përzgjedhjes së tre kompanive për t’i dorëzuar ofertat e tyre, sot është shpallur edhe kompania fituese e cila do ta ndërtoj Qendrën Turistike “Borea”. Kryetari i Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, ka konfirmuar se konsorciumi italiano – slloven ‘Leitner AG SPA & FILAV SA’, është shpallur fitues.
Lajm për ata që nuk u janë rimbursuar kuponët fiskalë ende
Lajm për ata që nuk u janë rimbursuar kuponët fiskalë ende Qytetarë të shumtë janë ankuar për mos rimbursim të kuponëve fiskalë për tremujorin e fundit nga Administrata Tatimore e Kosovës.
Aksion ndaj duhanshitësve në Prishtinë (Foto)
Aksion ndaj duhanshitësve në Prishtinë (Foto) Dogana e Kosovës në bashkëpunim me pjesëtarë të Policisë kanë zhvilluar një aksion në Prishtinë ndaj duhanshitësve.
Diskutohet për thellimin e bashkëpunimit ekonomik dhe tregtar ndërmjet Kosovës dhe Luksemburgut
Diskutohet për thellimin e bashkëpunimit ekonomik dhe tregtar ndërmjet Kosovës dhe Luksemburgut Në vazhdën e vizitës në Luksemburg, ministri i Financave Avdullah Hoti, është takuar sot me drejtorin gjeneral të Odës Ekonomike të Luksemburgut Carlo Thelen.
Mustafa thotë se do të punohet për rritjen e normës së zhvillimit në 5 për qind
Mustafa thotë se do të punohet për rritjen e normës së zhvillimit në 5 për qind Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka përgëzuar kabinetin qeveritar për suksesin e rritjes ekonomike të cilin e ka konfirmuar edhe Banka Botërore.
Mustafa: Bizneset e vogla dhe të mesme, perspektiva zhvillimore e Kosovës
Mustafa: Bizneset e vogla dhe të mesme, perspektiva zhvillimore e Kosovës Kryeministri i vendit, Isa Mustafa vizitoi Kompaninë “Eurofruti”, në Suteskë të Mramorit, e cila merret me grumbullimin e frutave.
BB: Kosova shënoi rritje ekonomike prej 3.6 përqind
BB: Kosova shënoi rritje ekonomike prej 3.6 përqind Kosova ka shënuar rritje ekonomike prej 3.6 për qind në vitin 2016 dhe mbetet vendi me rritjen më të madhe në rajon. Këtë vlerësim e ka dhënë Banka Botërore gjatë prezantimit të raportit më të ri ekonomik për Ballkanin Perëndimor.
Për tre muaj, mbi 2 milionë euro të falsifikuara në tregun e Kosovës
Për tre muaj, mbi 2 milionë euro të falsifikuara në tregun e Kosovës Vetëm gjatë tre muajve të parë të këtij viti, Policia e Kosovës ka konfiskuar mbi 2 milionë euro para të falsifikuara, bëjnë të ditur për Radion Evropa e Lirë zyrtarë të policisë.
FMN i jep hua Ukrainës 1 miliard dollarë
FMN i jep hua Ukrainës 1 miliard dollarë Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN), sot ka miratuar ndihmën e re prej 1 miliard dollarësh për Ukrainën, ka thënë presindeti ukrianas Petro Poroshenko.