Kapet shqiptari, trafikant i drogës në Itali (Foto)
Kapet shqiptari, trafikant i drogës në Itali (Foto) Aromatizoi ambientin për të mbuluar erën e drogës, por policia italiane nuk e “ha” hilen e shqiptarit.
Akuzohet kosovari, ka marrë 900 mijë franga duke u paraqitur rrejshëm si invalid
Akuzohet kosovari, ka marrë 900 mijë franga duke u paraqitur rrejshëm si invalid Ai kishte theksuar se prej 20 vitesh nuk mundte të voziste por detektivët e kishin filmuar duke vozitur dhe duke kryer pa problem punë tjera të përditshme.
Kosovarja 78 vjeçare dëbohet nga Zvicra
Kosovarja 78 vjeçare dëbohet nga Zvicra Pas vdekjes së bashkëshortit të saj, kosovarja 78 vjeçare vjen të jetojë te dy djemtë, në Zvicër, në Kantonin Schwyz. Por, Gjykata Federale me vendimin e saj e kthen plakën në Kosovë, pas katër vitesh qëndrimi në Zvicër.
Diaspora kërkon përfaqësim në Kuvend
Diaspora kërkon përfaqësim në Kuvend Diasporës duhet t’i rezervohen ulëse në Kuvendin e Kosovës, në mënyrë që të ketë një përfaqësim sa më të mirë politik për qytetarët të cilët jetojnë jashtë vendit. Kjo për faktin se diaspora ka luajtur një rol shumë të rëndësishëm në luftën e fundit të Kosovës, por vazhdon ta ndihmojë vendin financiarisht edhe pas pavarësisë nëpërmjet dërgimit të remitancave.
Aksident i rëndë në Itali, vdes 17 vjeçari shqiptar (Video)
Aksident i rëndë në Itali, vdes 17 vjeçari shqiptar (Video) Një 17 vjeçar shqiptar humbi jetën në aksident tragjik në Piacenza të Italisë. Makina tip “Golf”, doli nga rruga në Rivergaro në mesnatë dhe më pas u përplas me një pemë në oborrin e një shtëpie.
Gazeta zvicerane dënohet për përmbajtje raciste ndaj kosovarëve
Gazeta zvicerane dënohet për përmbajtje raciste ndaj kosovarëve Gjykata Federale e ka vërtetuar dënimin e Gjykatës së Lartë të Bernës, sipas të cilit teksti i pllakatit të publikuar nga SVP “Kosovarët therin zviceranin” ka përmbajtje raciste.
Kryetari i LSHB-së, Tahir Veliu vizitoi shkollën shqipe në Calgary, Kanada
Kryetari i LSHB-së, Tahir Veliu vizitoi shkollën shqipe në Calgary, Kanada Gjatë qëndrimit në Calgary të Kanadas, kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu, ka vizituar shkollën shqipe, ku u takua me nxënës të kësaj shkolle, aktivistë të komunitetit dhe prindër. Kryetari Veliu u ka dhuruar të gjithë nxënësve flamuj kombëtar dhe librin “Platforma për Shqipëri të Bashkuar”. Veliu, poashtu ka falenderuar drejtoreshën e shkollës, Ganimete Dehari për inkuadrimin e Platformës për Shqipëri të Bashkuar në procesin arsimor të kësaj shkolle.
Sqarohet taksisti që tha se nuk do t’i pranojë shqiptarët në taksi
Sqarohet taksisti që tha se nuk do t’i pranojë shqiptarët në taksi Postimi në facebook ku taksisti nga qyteti Arbon i Kantonit Thurgau kishte shkruar se refuzonte të transportonte shqiptarë të Kosovës me taksinë e tij, ka bërë bujë të madhe në rrjetet sociale. I ndeshur me reagime të shumta negative, autori i postimit ka kërkuar falje dhe po provon të tërhiqet.
Taksisti zviceran refuzon të transportojë shqiptarë të Kosovës
Taksisti zviceran refuzon të transportojë shqiptarë të Kosovës Në Thurgau një shofer zviceran taksie po përballet me akuza raciste. Për shkak se disa të rinj u rebeluan në kombibusin e tij, ai i zemëruar publikisht ka refuzuar që tani të transportojë shqiptarë të Kosovës.
Zvicër, dënohet shqiptarja vetëm pse këndoi rrugës
Zvicër, dënohet shqiptarja vetëm pse këndoi rrugës Nekibja detyrohet të paguajë gjobën me të cilën ishte dënuar në nëntorin e kaluar (150 franga). Veç kësaj ajo do të paguajë edhe 400 franga në emër të shpenzimeve të gjyqit.
Çifti nga Kosova me 3 fëmijë dëbohen nga Gjermania
Çifti nga Kosova me 3 fëmijë dëbohen nga Gjermania Kryefamiljari ka thënë se në Kosovë nuk ka shtëpi e punë, por megjithatë familja Fila, edhe pse e integruar mirë, është dëbuar në vendlindje.
E gjithë shkolla në këmbë, ndalohet dëbimi i refugjatit kosovar nga Gjermania
E gjithë shkolla në këmbë, ndalohet dëbimi i refugjatit kosovar nga Gjermania Solidarizimi i gjerë i nxënësve dhe qytetarëve të tjerë të Lajpcigut me refugjatin 18 vjeçar nga Kosova, Luan Zejneli, duket se po i jep frytet e veta. Sa për fillim, Luani ka siguruar qëndrimin në Gjermani edhe për një muaj ndërsa nuk dihet se çfarë do të ndodhë me të më tutje .
Nxënësit protestojnë kundër dëbimit të familjes shqiptare
Nxënësit protestojnë kundër dëbimit të familjes shqiptare Familja ishte marrë nga policia gjermane, kurse babai i ishte lidhur këmbë e duar në pranga dhe e kishin kërcënuar se do ta dëbonin jo në Shqipëri, por në Afganistan!